понедељак, 12. јануар 2015.

Sitan ali vrlo bitan!!!

Biber (latinski naziv piper nigrum), pored soli nezaobilazni zacin u svim kuhinjama i svetskim restoranima poreklom je iz indonezanskih tropskih suma. To je biljka puzavica koja daje bobicaste plodove (nama poznate kao zrna bibera) i moze dostici visinu od 10 m.
Iako u prirodi postoji preko 2000 vrsta bibera najpoznatija podela ovog zacina na trzistu je na: crni, beli, zeleni i crveni biber. Boja bibera ne zavisi od primarne vrste biljke sa koje je ubran vec od nacina na koji se zrno priprema za upotrebu. Biber sadži 3% esencijalnih ulja, koja su aromatična i bez oštrine. Oleoresin sadrži piperin i ima oštrinu bibera. Uništava bakterije, te je odličan konzervans. 

 

 Upotreba u kulinarstvu Biber je univerzalan začin i koristi se u gotovo svim jelima s izraženim ukusom. U velikom broju recepata stoji: dodati so i biber po ukusu, toliko je rasprostranjen u kulinarstvu da ga jedino nećete naći u slatkišima. Mnogi ga smatraju kao najbitnijim začinom u savremenoj kuhinji. 
  • Crveni biber dobija se kada se uberu potpuno zrela i crvena zrna koja se potapaju u slanu vodu a zatim zamrzavaju ili brzo suše. Crvene biber bobice su veoma aromatične i ljute. Miris je karakterističan, nešto između mirisa bibera i limuna.
  • Zeleni biber priprema se na isti nacin ali se zrna beru ranije dok su jos zelena. Zeleni biber je posebno prijatne arome, upotrebljava se za sve vrste mesa i pikante sireve. Ima ga u mnogobrojnim mešanim začinima za ribu, kišeljenom kupusu, začinima za kobasice, u kariju. Svež u frižideru može da se održi od osam do deset dana u manjim količinama.
  • Beli biber nastaje od zrelih ali oljustenih zrna bibera. Beli biber je veoma cenjen; blaži je od zelenog i crnog bibera i aromatičniji, pa se zato koristi samo u jelima i hrani viskog kvaliteta.
  • Crni biber dobija se kada se uberu zelena zrna a zatim bez ikakve obrade osuse na suncu.Crni biber na prvom mestu podstice varenje hrane, eliminise bakterije u zelucu tako da sprecava nadimanje stomaka i nastanak gasova. I ne samo to, antimikrobno dejstvo bibera sprecava kvarenje hrane zacinjene ovim zacinom. Zatim, podstice sposobnost organizma da apsorbuje hranljive materije, pogotovo beta-karoten i vitamin B.
Upotreba crnog bibera korisna je osobama sa viskom kilograma jer ubrzava metabolizam i sagorevanje kalorija pa samim tim podstice mrsavljenje. Ovaj lekoviti zacin sadrzi fitohemikalije sa antioksidantnim dejstvom koje se bore protiv nepozeljnih slobodnih radikala u organizmu tako da doprinosi zastiti tela od nastanka raka. Sprecava zadrzavanje vode u organizmu tako sto podstice znojenje i izbacivanje mokrace. 

Crni biber u zrnu u kombinaciji sa kuvanim crnim vinom efikasno suzbija prehladu.Caj od bibera uz odgovarajuce lekovito bilje korisno je prirodno sredstvo protiv kaslja, kao i mleveni biber sa medom.
Neka istrazivanja pokazuju da je udisanje pare koja sadrzi crni biber (recimo isparenje caja od bibera), delotvorno za odvikavanje od cigareta.

Etericno ulje crnog bibera upotrebljeno spolja, ublazava bolove kod artritisa, podstice cirkulaciju, umanjuje celulit, opusta misice, umiruje grceve i suzbija akne. Bitno je reci i to da je crni biber veoma zastupljen i visoko cenjen sastojak za pripremu lekova u indijskoj medicini (ajurveda) sto znaci da su njegova lekovita svojstva na zavidnom nivou. S obzirom da je crni biber jedan od najcesce upotrebljavanih zacina u svakodnevnoj ishrani i da se dodaje mnogim jelima ako zelimo u potpunosti da uzivamu u njegovom mirisu i ukusu, najbolje je da ga sameljemo neposredno pre upotrebe. Pri kupovini bibera treba obratiti paznju na to da su krupnija, teza i zrna pravilnijeg oblika boljeg kvaliteta od onih koja to nisu.


Upotrebljava se kao diuretik, stimulans, digestiv i kao sredstvo protiv nadutosti. Pomaže kod zatvora, mučnine, vrtoglavice i artritisa. U malim količinama upotrebljava se u proizvodnji parfema. Nekada je služio i kao lek za regulisanje rada organa za varenje, protiv visoke temperature, upale grla i sinusa, kijavice. Obloge od bibera pomešane sa životinjskom mašću stavljane su na bolna mesto uzrokovana reumom ili udarcem. Biber je i izuzetan afrodizijak.

Bitno je naglasiti da preterana upotreba bibera se ne preporucuje osobama koje imaju ozbiljnih problema sa hemoroidima, ostecen zeludac ili jetru.

Нема коментара: