уторак, 27. јануар 2015.

Čuvar vaše kuće i zdravlja - Čuvarkuća (sempervivum tectorum)



Čuvarkuća je mesnata, sočna biljka, debelih, ovalnih listova složenih u rozetu. U sredini biljke razvija se cvetna stabljika koja nosi skup, najčešće ružičastih, cvetova zvezdastog oblika. Cvetovi mogu da budu i crveni, beli i žuti. Čuvarkuća cveta od aprila do septembra, nakon čega rozeta umire. Pre toga se na stabljici stvaraju nove, male rozete koje produžavaju život biljke. Čuvarkuća potiče iz Meksika, a na našim prostorima gaji se više od hiljadu godina. Raste po stenama, krovovima, zidovima, a možete da je uzgajate i u saksijama. Ne traži mnogo truda, a najvažnije je da joj se obezbedi dovoljno sunčeve svetlosti. Veoma je otporna na sušu i visoke temperature. Ime je dobila, između ostalog, zbog verovanja da je treba uzgajati na krovovima kuća jer štiti od udara groma i vatre. Kao i kod aloje, za lečenje se koristi sveže ceđen sok iz listova. 


 LEKOVIT SOK IZ LISTA
Analizom je utvrđeno da je čuvarkuća bogata antibakterijskim materijama i polisaharidima koji blagotvorno deluju na imunosistem. Čuvarkuća sadrži jabučnu i mravlju kiselinu i njihove soli, vosak, sluz, šecer, gumu i mineralne sastojke.

Sveže zdrobljeni listovi ili cisti sok koriste se kao sredstvo koje hladi i steže, zatim, protiv čireva, rana, opekotina, za bolna mesta nastala gihtom te za lečenje »kurjih očiju« i uklanjanje sunčevih pega. Svež sok koristi se u lečenju nagluvosti, naročito one koja je izazvana cerumenom - sekretom (jer ga sok čuvarkuće rastvara). Koristi se kod čireva želudca, herpesa, hemoroida i glista. Čaj od svežih listova spolja se primenjuje za obloge, a za unutrašnju upotrebu se pije kod hemoroida, glista obilne menstruacije, peska u bešici. Osvežava organizam, ima diuretičko dejstvo i deluje protiv upalno.  

Oblog od sveže ceđenog soka listova čuvarkuće pomaže u ublažavanju bolova i smanjuje otok od uboda insekta, bilo da je reč o pčeli, osi ili komarcu. 

Bol u uhu
Svež sok čuvarkuće od davnina se koristi kao terapija za upalu uha i nagluvost, naročito ako je posledica nakupljanja cerumena, čvrstog, žutog sekreta. Sok čuvarkuće ga rastvara, što automatski dovodi do popuštanja pritiska u ušima.
Ako vas muče bolovi u ušima, uzmite nekoliko listova čuvarkuće, prepolovite ih i iscedite u uho nekoliko kapi soka. On u ušnoj šupljini treba da stoji veoma kratko, ali to će biti dovoljno da bol popusti, a zatim potpuno prestane. Kad je reč o lečenju opekotina, potrebno je nešto više listića čuvarkuće iz kojih ćete sok istisnuti direktno na bolno mesto, dok se za lečenje rana od udaraca, nagnječenja i otoka koristi mast od ove dragocene biljke.
 
 

Mast za opekotine i rane
U dublju posudu stavite šaku smrvljenih listića čuvarkuće, devet kašika vode i 200 grama sitno iseckanog svinjskog sala ili svinjske masti, pa kuvajte na tihoj vatri dok ne počne da se odvaja mast. Kad se smesa ujednači, procedite je kroz gazu i sipajte u posude. Sačekajte da se mast ohladi i stegne, pa posude stavite u frižider ili na neko drugo hladno i mračno mesto. Ova mast se koristi za lečenje rana, a dobra je i za ublažavanje pega od sunčanja.


Ciste i miom
Čuvarkuća i med postižu odlične rezultate za lečenje mioma i cista na materici. Svakodnevnom upotrbom cistog soka od sveže ceđene čuvarkuće, oslobodićete se ovih ginekoloških problema, koje mogu izazvati ozbiljne probleme po vaše zdravlje.

Za umirenje
Veruje se da čuvarkuća neutrališe delovanje štetne energije, ublažava posledice kod stesa i reakcije na promene vremena – kod metereopata, pomaže u isceljenju bolesti, stabilizuje i umiruje nervni sistem te nam povećava radnu sposobnost.

Čaj protiv čira na želudcu
Ukoliko imate čir na želucu ili obilne menstruacije, probajte čaj od čuvarkuće. Jednostavno se priprema i veoma je lekovit. U 250 ml vode stavite 12 grama osušenih ili 10 grama svežih listova čuvarkuće i kuvajte 15 minuta, a zatim procedite i ostavite da se prohladi. Ujutro popijte šolju čaja na prazan želudac, a kasnije na svakih sat vremena po jednu supenu kašiku, dok ne popijete pripremljenu količinu. Ovaj čaj je dobar i za ispiranje usta ako imate afte ili ranice, te za ispiranje grla zahvaćenog gnojnom anginom.

Za lepsu kožu
Njen sok je vrlo delotvoran u lečenju ožiljaka od akni, bubuljica, zateže kožu,poput aloje.
Potrebno je da samo jednu „glavicu“ (srednje veličine) čuvarkuće iseckate na sitne komade i rukom iscedite sok. Nanesite ga na lice rukom ili kuglicom vate i ostavite da deluje sat vremena. Već nakon prve primene videćete da vam je lice zategnutije (ali ne i suvo i neelastično) i da su se eventualne ranice već jednim delom povukle. Zarastanje je ubrzano. Ovaj sok možete koristiti svakodnevno.


Ako nemate sreće s uzgajanjem cveća, a želite da se nešto zeleni u vašem domu, posadite čuvarkuću. Mali trud bit će višestruko nagrađen. Gde god da je posadite, nećete pogrešiti – imaćete divan ukras i prirodni lek nadohvat ruke.



Нема коментара: