субота, 31. јануар 2015.

Povrće za sva godišnja doba - ŠARGAREPA



Šargarepa (Daucus carota), je dvogodišnja biljka. Biljke tokom prve godine dostižu punu visinu a tokom druge godine cvetaju. Poreklo vodi iz Avganistana ali zbog svoje važnosti u ishrani tokom vekova je proširena u sve delove sveta. Neki smatraju da joj je poreklo mediteran zbog postojanja velikog broja divljih šargarepa. Ona je u stvari prava mala priručna apoteka, zna se za više od tridesetak bolesti kod kojih ona pomaže. Analogno tome, ako se redovno koristi, ona može sprečiti pojavu mnogih oboljenja.


Hranljivi sastojci
Šargarepa je povrće bogato beta-karotenom, a osim za vid odlična je i za detoksikaciju organizma jer sadrži velike količine vlakana i vitamina A. Pored toga šargarepa je osnovna namirnica za detoksikaciju tela jer je bogata antiokidansom beta-karotenom koji se u telu pretvara u vitamin A. Karoten je različito iskoristiv u zavisnosti od načina na koji se šargarepa priprema. Tako je iz sirove nerendane šargarepe iskoristivo dva odsto, kuvane 18, a sirove rendane čak 82 odsto. Rendana šargarepa je zato prikladna kao hrana za  dojilje, starije bebe i predškolsku decu. Šargarepa obiluje i drugim vitaminima. To su, pre svega, vitamini grupe B (B1, B2, B5, B6) i PP, D, E i H. Zanimljivo je da, za razliku od drugog povrća, sadrži vrlo malo vitamina C - svega šest miligrama. Od osnovnih hranljivih sastojaka šargarepa sadrži najviše ugljenih hidrata (8-9 odsto) od kojih i potiče njena velika energetska vrednost: 100 grama šargarepe ima 176 kJ ili 42 kcal. Uz to, bogata je mineralnim sastojcima: kalijumom, kalcijumom, jodom, cinkom, kobaltom, kao i pektinima (oko 11 mg) i eteričnim uljima, pa se posebno preporučuje deci jer podstiče fizički razvoj, jača kosti i povećava otpornost od infekcija. Izuzetno je značajna u ishrani mladih, rekonvalescenta, trudnica i starijih osoba.

Lekovita svojstva
Šargarepa je dobra za rast, razvoj i jačanje, protiv anemije, čuva i poboljšava vid, rad želuca i creva, otklanja gorušicu, otekline od vodene bolesti, odstranjuje crevne parazite, olakšava izlučivanje mokraće, sprečava opadanje kose, otklanja umor od umnog rada, jača koncentraciju, pomaže u lečenju šećerne bolesti, gihta, reume, karcinoma u razvoju, upale krajnika, čisti krv, pomaže kod bolesti disajnih puteva, odstranjuje otrovne materije iz organizma, leči rane i opekotine. Poznato je da šargarepa blagotvorno utiče na vid, jer obiluje vitaminom E koji štiti ćelije očiju od slobodnih radikala i usporava stvaranje mrene i senilnu makularnu degeneraciju. Lekovita svojstva šargarepe su brojna. Karoten blagotvorno deluje na kožu, naročito suvu, kao i lomljive nokte i kosu. Sprečava proliv kod beba i male dece. Blagotvorno deluje na rad jetre. Kaša od kuvane šargarepe je odlično sredstvo protiv zatvora. Sok od šargarepe otklanja višak kiseline u želucu.

Uprkos potvrđenoj lekovitosti šargarepe, njena preterana upotreba nije preporučljiva. Opisani su čak i slučajevi trovanja prevelikim dozama (na primer nekoliko litara soka na dan). Treba, takođe, biti vrlo obazriv sa primenom šargarepe kod akutne faze čira na želucu i kod enterita.
Njena najveća prednost u odnosu na drugo povrće je u tome što se veoma lako vari kada se skuva ili izdinsta, pa je mogu uzimati osobe s poremećenim varenjem, katarom želuca i creva, čirom na želucu, a povećava i broj crvenih krvnih zrnaca. Sirovu šargarepu bi trebalo uzimati samo u obliku soka jer se on lakše vari, a hranljivi i lekoviti sastojci u njemu su još jače koncentrisani. Mnogi nutricionisti preporučuju prolećnu kuru sa sokom od šargarepe, koja oslobađa organizam od otrova nagomilanih obilnom i jakom zimskom hranom. Tri nedelje uzima se po 100 grama soka dnevno.


Sok od šargarepe lekovitost
On je dragocen eliksir za čitav organizam, čuva nerve od iscrpljenosti i zato se preporučuje svima koji svoj nervni sistem troše preko mere ili osobama koje su često pod velikim stresom i pritiskom. Svež sok, takođe, normalizuje telesnu težinu i smanjuje zamor srčanog mišića. Rezultati ispitivanja lekovitosti soka od šargarepe dokazali su da je on efikasno sredstvo protiv bolesti izazvanih poremećajem razmene minerala u organizmu, kao što su osteohondroza i poliartritis.
Za zdravu kožu i  lepši ten
Ukoliko želite da izbegnete prerano starenje kože, jedite što više biljaka sa karotenoidima, biljnim jedinjenjima koja su odgovorna za žućkast, narandžast i crveni pigment biljke. Beta-karoten se nalazi u šargarepi, dok likopena ima u paradajzu. Ova jedinjenja štite kožu od slobodnih radikala, sprečavajući oštećenje ćelija, prerano starenje kože, pa čak i rak kože.
Pomaže  kod hemoroida
Tegobe zbog neurednog varenja i hemoroida biće olakšane ako izjutra na gladan stomak popijete 150-200 mililitara sveže isceđenog soka od šargarepe. Kada ga pijete obavezno zadržite ovaj sok neko vreme u ustima jer je njegova moć da ubija bakterije neverovatna. Po sadržaju fitoncida šargarepa se nalazi na trećem mestu među povrćem, odmah iza crnog i belog luka; žvakanjem šargarepe smanjuje se broj mikroorganizama u usnoj duplji.
Podizanje tonusa
Za podizanje tonusa i jačanje potencije odličan je sok od šargarepe sa pravim, prirodnim pčelinjim medom. Ovaj eliksir se uvek pravi neposredno pred upotrebu, u razmeri 1 prema 1, a uzima se po dve supene kašike četiri puta na dan.
Sok od šargarepe i dijeta
Šargarepa je male hranljive vrednosti,u 100 g ima ukupno 39-42 kalorije, pa je njen sok preporučljiv onima koji drže dijetu kao dodatak ishrani. Bice dovoljno da popijete 2 čaše dnevno, izneđu obroka.
Sok od šargarepe protiv gorušice
Potrbno vam je 400g sirove šargarepe, dobro opranu šargarepu istrljajte četkicom, isecite na komade i iscedite u sokovniku. Ovakav sok  pijte u manjim gutljajima, on neutrališe želudacnu kiselinu i uspostavlja normalnu funkciju želudca.
Sok za lečenje anemije
Iscedite 3 šargarepe i 3 cvekle, dodajte 2 limuna, 3jabuke, kašiku meda, po želji dodajte vodu. Preporučljivo je da se ovaj sok popije ujutru pre jela.
U borbi protiv anemije najčešće preporučeno sredstvo je da izrendate 2 šargarepe, 1 jabuku, 1 cveklu, dodate sok od jednog limuna i 2 kašike meda, sve dobro izmešajte i uzimajte po jednu kašiku svakog jutra pre jela. Koristite najmanje mesec dana. Zbog izuzetne lekovitosti, naročito se preporučuje trudnicama.
Štiti vaše oči
Visoke doze beta-karotena smanjuju mogućnost nastajanja katarakte i degeneracije rožnjače.
 


Domace ulje za sunčanje
Sitno narendajte 4 veće šargarepe, stavite je u teglu i prelijte maslinovim uljem. Teglu dobro zatvorite i ostavite da odstoji dve nedelje na izvoru svetlosti, povremeno teglu promućkajte .Nakon dve nedelje procedite ulje kroz gazu i spremno je za korišćenje. Ovo ulje drzite u frižideru.
Kora i lišće
Koren nemojte da ljuštite kao krompir ili krastavac jer se upravo u spoljnom omotaču nalaze najvažniji sastojci, dok je sredina manje vredna i drvenasta, naročito u zrelijem stadijumu.
Naše domaćice nisu navikle da koriste zeleno lišće šargarepe, već ga kao potpuno beskorisno bacaju. Ono se, doduše, ne može jesti sirovo kao peršunovo, ali naseckano i kuvano, odnosno dinstano s korenom šargarepe ili nekim drugim povrćem, vredna je namirnica, a neki nutricionisti  tvrde da u lišću ima čak više mineralnih soli nego u korenu.
Šargarepa u kulinarstvu
Koristi se za pripremanje zasebnih jela ali i kao dodatak i zacin supama, varivima, salatama, ali i kod pripreme poslastica jer je bogata prirodnim šecerima.
Ukus sirove sargarepe moze se poboljsati persunovim listom ,limunovim sokom ili jabukovim sircetom, medom.
Šargarepa je zdrava iskljucivo ako je organski uzgajana (bez pesticida), iz tog razloga pri kupovini šargarepe birajte one koje nisu savrsenog izgleda (oblik,sjaj i boja), to je dokaz domace proizvodnje i sačuvanosti svega onog zdravog što nam ovaj divni koren daruje.




петак, 30. јануар 2015.

Egzotika namenjena ženama - Ananas



Ananas (lat. Ananas comosus) je omiljen zbog ukusa i prijatnog mirisa, ali malo ko zna koliko je lekovit. Ananas je zeljasta višegodišnja biljka koja dostiže visinu od metar do metar i po, sa tridesetak ili više špicastih listova dugih od tridesetak santimetara do jednog metra, koji okružuju debelu stabljiku. Ananas je primer zbirnog ploda, svaki od mnogobrojnih radijalno raspoređenih cvetova rađa mesnati plod. Ananas je tropska biljka iz porodice bromelija (Bromeliaceae) i jedini je predstavnik ove porodice koji se komercijalno gaji kao voće. Potiče iz Paragvaja i južnih delova Brazila.  Ananas se jede svež ili konzerviran, a može se naći i u obliku soka ili kao sastojak mešanih sokova. Koristi se za deserte, salate i voćne koktele, a u nekim kulturama i kao prilog za jela od mesa.

 
Nutritivni sastav

Ananas sadrži i dosta ugljenih hidrata, a od minerala kalijum, natrijum, kalcijum, magnezijum, fosfor i mangan. Ima i biljnog pigmenta karotina, a među vitaminima izdvajaju se vitamini C, E i vitamini B grupe. Najbolje je jesti ga svežeg, jer tako najpovoljnije deluje na zdravlje. Savršen je i posle večere jer njegovi enzimi pomažu varenje.
Ananas je jedna od tropskih voćki koje se vrlo često koriste u svim delovima sveta, i to sa puno razloga. U samo 150 g svežeg ananasa nalazi se i preko 100% dnevne potrebe za manganom, sadrži 40% dnevnih potreba za vitaminom C i vitaminom B1. Sadrži i bakar, vitamin B6, folate, dijetarna vlakna. Nutricionistički gledano, to je niskokaloričan plod bez masnoća, s malom količinom soli, bogat vitaminom C, te naročiti izvor mangana. Osim toga, ananas sadrži enzim bromelain, koji je sličan pepsinu, našem snažnom enzimu za probavu belančevina i na sličan način pomaže probavi.

Lekovito dejstvo

Koren i plod se primenjuju na koži kao sredstvo protiv upala i kao protelitički agens. Postoje tvrdnje da ananas deluje blagotvorno na pojedine poremećaje gastrointestinalnog trakta, da pomaže u otklanjanju bolova, kao i da je u stanju da ubrza porođaj uslučaju njegovog kašnjenja. Ananas je dobar kod reumatičnog artritisa, a dobar je protiv celulita i stvaranja bora. Može da pomogne kod lošeg varenja, upale pluća,bronhitisa, anoreksije, sunčanice, edema, alergije, gušavosti, arteroskleroze, grebanja u grlu, raka. Jača organe za varenje i disanje kao i slezinu.
Sadrži veću količinu šećera, pa bi trebalo da ga dijabetičari izbegavaju.

Pomaže mršavljenju
Preporučuje se kao pomoć pri mršavljenju, eliminiše celulit, deluje protiv stvaranja bora. Svež plod ananasa obiluje vitaminima i mineralima kao i drugim lekovitim supstancama koje smanjuju viskoznost krvi i utiču da ne dođe do formiranja tromba. Zahvaljući enzimu bromelainu ananas povećava efikasnost želudačnog soka i pospešuje varenje ali i normalizuje krvni pritisak, deluje protiv upala, pospešuje izbacivanje štetnih produkata metabolizma. Zbog zavidnih količina celuloze, treba ga uzimati i kod otežanog varenja.



Pomaže kod prehlade
Zbog obilja C vitamina preporuka je da se na prve znake prehlade tri puta dnevno popije napitak (u blenderu sameljite 100 g svežeg voća, dodajte pola šoljice kvasa i kašičicu limunovog soka). Da bi se lekovita svojstva u potpunosti iskoristila, ananas treba jesti između obroka, jer se u protivnom njegovi enzimi usmeravaju na varenje hrane. Isceđen sok od ananasa pomaže kod groznica i visoke temperature, jer jača imuni sistem. Takođe štiti i od visokog krvnog pritiska i začepljenja krvnih sudova, a uklanja i višak vode iz organizma. Istovremeno čuva kosti od osteoporoze i lomova.

Pomaže kod bolnih menstruacija
Ananas svrstavaju i u "žensko" voće! Ako se na trpezi nađe neposredno pre kritičnih dana pomaže da se lakše podnesu bolne menstruacije. Ananas je odličan za detoksikaciju i čišćenje organizma.

Antikancerogeno dejstvo
Iz mrvljenih peteljki ananasa, koje se inače koriste za omekšavanje mesa, posvetljavanje piva ili farbanje kose, naučnici su izdvojili dva molekula bromelina. Jedan od njih podstiče imunološki sistem da uništava kancerogene ćelije, dok drugi blokira određeni protein, odgovoran za čak 30% slučajeva pojave svih oblika karcinoma. Među njima posebna delotvornost ispoljena je na kancerogenim ćelijama dojke, pluća, debelog creva, jajnika i melanoma. Iako su potrebna dalja istraživanja, stručnjaci preporučuju najmanje tri obroka ananasa dnevno, kako bi se postigao eventualni antikancerogeni efekat.

Eliminiše bolove
Bromelin iz ananasa brzo i delotvorno smanjuje i bolove. Mišljenje naučnika je da bromelin razgrađuje proteine u krvi, te na taj način smanjuje upale koje izazivaju bol. Istovremeno, štiti zglobove od slobodnih radikala. Doza od 200 do 400 miligrama dovoljna je da eliminiše postojeći bol.

Protiv celulita
Ananas se preporučuje i kao pomoć pri mršavljenju, za eliminaciju celulita jer deluje pozitivno na jačanje ugroženog kolagena u tkivu zahvaćenom celulitom, poboljšava drenažu tkiva i olakšava varenje proteina. Preporucuje se protiv bora i otoka. Kada je reč o hiperpigmentaciji kože uzrokovanoj starenjem, dobri poznavaoci tvrde da bromelin i tu izuzetno efikasno deluje. Ukoliko prodre kroz kožu u dubinu "staračkih pega", može da ih izbledi ili skroz eliminiše. 
 


Prilikom kupovine treba odabrati ananas svežeg izgleda sa zelenim listovima i neoštećenom korom, bez mekanih i tamnih delova. Kada se uzme u ruke, plod težinom mora da odgovara veličini, a njegov miris treba da je diskretan i sladak, ne neprijatan ili kiselkast. U kućnim uslovima ananas na sobnoj temperaturi može da se čuva do dva, a u frižideru od tri do pet dana. Najbolji je svež, a naročito se preporučuje posle "težeg" obroka sa mnogo mesa bogatog proteinima.

четвртак, 29. јануар 2015.

ZRNO ŽIVOTA - Pšenica



PŠENIČNE KLICE
Svima su poznata korisna svojstva proklijalih zrna pšenice na organizam, a upravo tako blagotvoran uticaj imaju i mladi izdanci drugih plemenitih kultura. Reč je o izdancima raznih biljnih kultura, čija starost dostiže maksimalno dve nedelje.
Pšenica najviše dolazi do izražaja kada se koristi u obliku klica. Upotreba klica u ishrani je klasičan primer ishrane presnom hranom. Bez obzira na to što na našim prostorima nije uobičajeno da se klice koriste u ishrani, nutricionisti ističu da je reč o izuzetno hranljivima namirnicama čije vrednosti višestruko nadmašuju one i u semenu i u biljkama. Klice su bogate enzimima, vlaknima i proteinima koji se brzo pretvaraju u energiju kao i vitaminima A, C, E, K i B grupe. Osim toga obiluju kalcijumom, magnezijumom, gvožđem i cinkom a pritom ne sadrže holesterol. Jedan  su od najstarijih i dokazanih nacina poboljsanja zdravlja. Odavno su ljudi koristili u ishrani proklijala zrna bundeve, lana, jecma, kukuruza, heljde (neverovatno korisne zdrave namirnice), soje, sociva, ali najcesce se koriste proklijala zrna psenice.  


Primena pšeničnih klica
Proklijala zrna pšenice sadrže niz biološki aktivnih supstanci, vitamine E, C, grupe B, ugljene hidrate, belančevine, biljna vlakna, minerale, narocito fosfor, kalijum, magnezijum. Pšenicne klice su moćan biološki stimulans: ima antioksidantna svojstva, normalizuje metabolizam, poboljšava krv i metabolizam. Proklijala zrna pšenice u sebi sadrže esencijalne amino kiseline i povećani vise puta- broj svih vitamina, koji su neophodni našem organizmu. Pšenica je bogata kalijumom, što čini naše mišice jačim, a takođe jača i srčani misić. Hrom i litijum u zrnima, retki minerali, imaju pozitivno dejstvo na nervni sistem i štite nas od stresa. Spoljašnje ljuske zrna su bogate vlaknima, koja imaju blagotvorno dejstvo na varenje i stimulaciju creva. Redovno konzumiranje proklijalih zrna pšenice može poslužiti kao prevencija od raka debelog creva i rektuma. Vlakna u zrnima pomažu u održavanju optimalne ravnoteže crevne mikroflore i uklanjanju toksina iz organizma. Produžena upotreba proklijale pšenice poboljsava vid i ima pozitivan uticaj na zube, kosu, nokte i kožu.

Pšenicne klice mogu se preporučiti onima koji su odlučili  da izgube težinu. Čvrste klice zahtevaju dugo i temeljno žvakanje. Osecaj sitosti, kao što znamo, pojavljuje se neko vreme posle obroka, tako da je duži proces obavljanja jela može smanjiti količinu hrane.

Reguliše, obnavlja i stabilizuje pravilno funkcionisanje vitalnih funkcija tela u bilo kom životnom dobu, podmlađuje i stabilizuje sve sisteme organizma, eliminiše različite neoplazme malignih i benignih tumora, polipa, fibroida, obogaćuje krv kiseonikom, gase razlicite infekcije i zapaljenske procese, uklanjaju iz organizma štetne materije, toksine, višak holesterola, normalizuju i stabilizuju metabolizam, čiste creva, ojačavaju ceo kardiovaskularni sistem, pomažu zdravom gubitku suvišnih kilograma (3-4 kasike psenicnih klica zamenjuju obilan dorucak).
Ali treba zapamtiti da su pšenicne klice prilično teška hrana za stomak, tako da je najbolje unositi  je u organizam ujutru. Ljudi sa bolestima gastrointestinalnog trakta pre upotrebe proklijale pšenice treba da konsultuju svog lekara.

Kako da sami prizvedete pšenične klice
Za samoproizvodnju klica vam ne treba mnogo preduslova. Dovoljno vam je malo dobre volje, staklena tegla, gaza i gumica za teglu. Oprana, puna zrna potopite u čistu mlaku vodu i to dva prsta zrna, tri prsta vode. Po isteku vremena natapanja, zrna procedite, a vodu nikako ne bacajte već je pijte jer je puna minerala i vitamina. Teglu prekrijte gazom i učvrstite gumicom. Dok klice ne narastu 1,5 do 2 cm ispirajte ih jednom do dva puta dnevno hladnom vodom. Moraju biti uvek vlažne, ali ne mokre. Nekoliko sati pre upotrebe, proklijala zrna (klice) stavite na sunce radi formiranja hlorofila. Neutrošene klice možete čuvati više dana u frižideru, zatvorene u plastičnoj posudi ili tegli. Ispirajte ih svakog dana hladnom vodom. Klice su upravo nešto najprirodnije - da bismo ih prozveli, ne treba nam nikakav dodatni proces niti hemijska sredstva (što je mnogo bitno). Možemo ih svakodnevno gledati kako napreduju, rastu i prilagoditi ih svom ukusu. U fazi klijanja volumen zrna se višestruko uvećava. Od jednog tanjira pšenice koju ostavimo da klija, dobijamo hranu u vidu salate u količini koja je dovoljna za tri odrasle osobe i uz to neuporedivo bogatija vitaminima od bilo kog povrća ili voća.
Možete jesti samo zrna, a možete ih staviti u jela i salate. Mozete ih konzumirati cela, a mozete i samleti. Od saTakva salata ne opterećuje organizam, naprotiv, predstavlja odlično sredstvo za čišćenje nagomilanih otrova iz organizma.mlevenih zrna mozete napraviti cuftice, (sa dodatkom jaja i brasna) ili staviti u zaslađeno mleko. Jedite ih kako god zelite.

PŠENIČNA TRAVA

Pšenična trava pripada porodici slatkih trava kojih ima više od 6.000 vrsta. Poseduje dugu i bogatu istoriju i zaista bi se mogla nazvati idealnom i kompletnom hranom jer je bogata vitaminima, mineralima, lipoidima, hormonima i hlorofilom. Činjenica je da hlorofil ima razna lekovita svojstva: čisti i obnavlja ćelije, steriliše rane, prečišćava vodu od fluorina i drugih otrovnih supstanci. Sok od ove trave deluje protiv svraba, uklanja bubuljice, leči oboljenja usta, desni, ždrela, sinusa, kao i organa za varenje i disanje. Čak postoje opravdane indicije da organizmu pruža zaštitu od štetnog dejstva radijacije, a pomaže mu i u borbi protiv raka i drugih bolesti.

Ciklus rasta mlade trave traje od 7 do 10 dana, kada je trava spremna za žetvu - tada je mlada trava najbogatija enzimima, mineralima i vitaminima koji su potrebni organizmu. Nakon žetve, trava se cedi na posebnim sokovnicima za hladno ceđenje sa malim brojem obrtaja i odmah pakuje i zamrzava kako bi se sačuvali svi dragoceni sastojci svežeg soka.

Da je zeleni sok od ove žitarice prava riznica zdravlja, potvrđuje i njegov sastav, sveži sok od mlade pšenične trave sadrži prirodne vitamine, enzime, hlorofil i sve poznate mineralne materije potrebne za organizam. Savršen je izvor belančevina - sadrži sve esencijalne amino kiseline u odgovarajućem odnosu i jedan je od najbogatijih izvora vitamina A i C.
Za one sa osetljivom kožom dobro je, ulje pšeničnih klica, kao najbolji prirodni izvor vitamina E, ublažava posledice sunčanja: bore, linije na koži, probleme sa pigmentacijom. Ne smeju ga koristiti osobe alergične na pšenicu. Procenjeni prirodni zaštitni faktor ovog ulja je 20.


SOK OD PŠENIČNE TRAVE

Zvanična ispitivanja su dokazala da zeleni sok od žita pouzdano pomaže kod sledećih bolesti: maligna oboljenja krvi, dojke, debelog creva, pluća, jajnika, prostate, ciste, dijabetes, upala mišića, bronhitis, opadanje kose, gojaznost.
Sok od pšenične trave je pravi dar prirode i sadrži sve elemente neophodne organizmu.
Ogroman je izvor hlorofila (70%), enzima, minerala, vitamina, aminokiselina (proteina najbolje kvaliteta).
Hlorofil, ta biljna krv je po svojoj molekularnoj građi slična ljudskoj krvi. Razlika je u tome što hlorofil sadrži atomsko jezgro magnezijuma, a hemoglobin atomsko jezgro gvožđa.
Hlorofil i belančevine daju hemoglobin od koga se sastoji 75% naših ćelija. Zdrava krv i krvna slika su u direktnoj vezi sa zelenom biljnom hranom.
Zeleni sok od žita sadrži veliku količinu  retkog vitamina B17 koji, naučno je dokazano,uništava ćelije raka. Zeleni sok od žita sadži veliku količinu enzima, aminokiselina i vitamina. Sadrži vitamine A, C, E, K,B.
Da bi se ovi sastojci uspešno sačuvali isceđeni sok se u minimalnom vremenskom periodu mora popiti. Ne sme se mešati metalnom kašikom, niti da dolazi u dodir sa metalom. Kada napravite sok, najbolje ga je popiti odmah, a ako vam ostane uvek količinu  ocenite da imate i za sutra ujutro, nikako da stoji više dana. Sok držite zatvoren u flaši, i u frižideru, da ne oksidiše previše.
Primena soka od pšenične trave
Odlično sredstvo za čišćenje krvi, za jačanje kostiju i zglobova, kod stomačnih tegoba, pospešuje varenje, reguliše metabolizam, klistiranjem sokom od pšenične trave otklanjaju se štetne naslage sa zidova debelog creva, otklanja malaksalost i vraća vitalnost, odlično deluje na srčani mišić i cirkulaciju krvi, poboljšava rad pluća, deluje pozitivno kod muškog i ženskog steriliteta zbog visokog sadržaja vitamina C i E. Sprečava pojavu sede kose, usporava proces starenja, odličan je za regulaciju šećera u krvi, reguliše krvni pritisak.
Drugim rečima sok je riznica minerala, vitamina, enzima a u istom trenutku je i zdrava hrana koja ne goji. Upotreba soka uz dijetu nadoknadiće sve ono što dijeta nema, pospešiti jačanje imuniteta i unaprediti kompletno zdravlje.
 
 

Kako da sami gajite pšeničnu travu
Ovaj eliksir mladosti može se uzgajati u bilo koje godišnje doba na sobnoj temperaturi i uz malo sunčeve svetlosti.U staklenu teglu staviti dva prsta pšenice, po mogućnosti organske, jer ćemo na taj način izbeći sve štetne hemikalije, pa zatim do vrha sipati vodu. Umesto poklopca gumicom vezati gazu i teglu ostaviti na sunčanoj strani 12 sati. Nakon toga, procediti vodu i pšenicu ostaviti na sobnoj temperaturi da klija. Neophodno je ispirati zrna dva do tri puta dnevno kako bi ona dobila neophodnu vlagu i započela proces klijanja. Već nakon desetak dana možemo očekivati formiranu pšeničnu travu spremnu za sokovnik.

среда, 28. јануар 2015.

Sasecite bolest u " korenu " - Đumbir



Đumbir je trajna gomoljasta biljka iz porodice ljiljana, poreklom iz Kine. Rastom je sličan trsci, može narasti više od 1 metra u visinu i ima kopljasto lišće. Latinski naziv Zingiber officinale potiče od sanskrtske reči stringavera, što znači rožnato. Naziv se odnosi na biljku koja je kvrgavog, nepravilnog izgleda, svetložute do smeđe boje. U tropskoj Aziji uzgaja se već 3000 godina, ali je njegovo tačno poreklo nepoznato. Đumbir se koristio i na Bliskom istoku i u južnoj Evropi mnogo pre rimskih vremena. Jedan je od najstarijih neevropskih začina, posebno omiljen u Engleskoj, gde se još od srednjeg veka posluživao uz biber i so kao osnovni začin.


Vrlo je bogat izvor kalcijuma i gvožđa, pa ga je poželjno dodati u variva, čorbe, čajeve, sokove.
Mineralni sastav korijena đumbira je vrlo raznolik, a u značajnijim količinama sadrži kalij, bakar, magnezij i mangan. Od vitamina sadrži nešto vitamina C, vitamina B skupine, poput vitamina B6, te u manjim količinama pantotensku kiselinu i niacin. Đumbiru svojstvena aroma i ukus rezultat su mešavine gingerola, zingerona i shoagola. Aktivne supstance gingeroli imaju analgetske, sedativne, antipiretske i antibakterijske učinke.

Lekovitost
Đumbir se koristi kao hrana i lek već vekovima, pa se tako  koristi u lečenju mučnine, bola u stomaku, zubobolje, krvarenja i reumatizma. Aktivne supstance gingeroli imaju analgetska, sedativna, antipiretska i antibakterijska dejstva. Đumbir se koristi i kao pomoć kod spečavanja nadimanja, a azijska medicina koristi ga za lečenje prehlade i olakšavanje disanja. Smatra se da pospešuje kontrakcije srca, sprečava formiranje krvnih ugrušaka, snižavanivi holesterola, deluje protivupalno, pa čak i stimulativno na imunološki sastav. Neka istraživanja pokazuju da se redovnom upotrebom đumbira u ishrani smanjuje rizik od nastanka debelog creva.  Jedan od sastojaka u đumbiru je i žuti pigment kurkumin. Veći deo kurkumina ostaje u probavnom traktu, gde kako se pokazalo, štiti od polipa, ali i od raka debelog creva.. Ako se uzima redovno, suzbija hronični umor, poboljšava pamćenje, a zbog stimulativnog svojstva nije preporučljivo uzimati ga uveče pre spavanja jer može izazvati nesanicu. Koristi se i za ublažavanje menstrualnih grčeva i reguliše menstruaciju. Đumbir je snažno sredstvo za pokretanje cirkulacije. Ako se žalite na hladne ruke i noge treba da pijete čaj od ovog lekovitog korena. Svež đumbir poboljšava perifernu cirkulaciju i uzrokuje znojenje, pa na taj način čisti toksine iz krvi i telesnih tečnosti.


ČAJ OD ĐUMBIRA
Ovaj napitak umiruje želudac i smiruje upalne procese. Narendanu kašiku korena đumbira prelijte sa 2 dl vele vode, poklopite i ostavite ga da se ohladi. Procedite i dodajte med i limun, time ćete poboljšati ukus ali i dejstvo ovog vrlo lekovitog čaja.


Koža lica
Ono sto vecina ljudi ne zna vezano  za ovu biljku, osim u ishrani, vec vekovima koristi se kao lek i sredstvo za ulepsavanje. Đumbir je veoma dobar antioksidans, a ima i antibakterijsko, antisepticko dejstvo. Idealan je za pravljenje tonika koji ce  očistiti vašu kožu os nečistoća,ali i pomoći osobama koji imaju probleme sa aknama. Ako tokom korišćenja tonika od đumbira pijete i dve čaše čaja od ove biljke uradićete potpunu detoksikaciju organizma,što ce se pozitivno odraziti na vaš organizam. Kao sedstvo za detoksikaciju naročito se preporučuje posle agresivnih tretmana hemoterapije.

Idealan za mršavljenje
Ovaj lekoviti koren ubrzava metabolizam, snižava holesterol, pomaže lučenju pljuvačke i varenju skrobne hrane, smanjuje nadutost i zatvor, a sve to doprinosi gubitku kilograma. U koliko želite da smršate, dodajte jelima svež ili sušen đumbir, ili pijte čaj od ovog blagotvornog korena.


Poboljšava mentalne sposobnosti
Đumbir otklanja glavobolju i doprinosi boljem funkcionisanju mozga. Ako ga u bilo kom obliku upotrebljavamo tokom dana, bicemo svežiji i imaćemo više snage i energije. Ispijanjem čaja od đumbira u malim gutljajima tokom, dana otklonićemo napetost i stres.


Otklanja simtome gripa i prehlade
Ako redovno upotrebljavamo đumbir mozemo spreciti pojavu prehlade i gripa, kao i potencijalne komplikacije ovih stanja. Đumbir će nam ojačati imunitet, olakšati disanje i ublažiti glavobolju. On podstiče i znojenje, te je odličan za snižavanje temperature. 


Lek protiv artritisa
Osobe koje pate od bolova u kolenima, konzumiranjem đumbira, mogu da se reše ovog neprijatnog stanja. Problemi, zapravo, ne moraju uvek biti posledica istrošenosti zgloba, koja je karakteristična za stariju populaciju, nekada nastaju usled oštećenja ili zbog naslednog faktora.Sta god da je uzrok reumatidnog artritisa, korišćenjem djumbira smanićete bol i otok vaših zglobova. Koren đumbira zaista može da bude delotvoran. Lek se priprema tako što se od svežeg korena odseče jedan komad, izrenda se, pa se sa tom masom maže zglob. Radi potpunog efekta, istovremeno treba piti i čaj od ove začinske biljke. Neka istraživanja pokazuju da je u slučaju artritisa đumbir čak delotvorniji od konvencijalnih lekova. Sastojci đumbira čine creva glatkima i ubrzavaju kretanje hrane – smanjuju nadutost i ostale neugodnosti. 
Oblog
Svež đumbir potopljen u toplu vodu dubinski prodire kroz tkiva, razgrađuje i topi nakupljenu sluz, pokreće cirkulaciju, ublažava bolove, upale i otoke, pospešuje detoksikaciju, a koristan je i u slučaju upale mišica i hronicnih bolova u ledjima.

Tinktura od đumbira
Za pripremu lekovite tinkture potrebno je
- 300 gr korena đumbira
- staklena tegla od 1 l.
- voćna rakija
- 2 kašike meda
- sok od 1 limuna
- Dobro operite koren đumbira. Oljuštite i naseckajte na sitnije kriške.
- Stavite kriške đumbira u teglu i prelijte rakijom (2/3 tegle).
- Zatvorite poklopcem i ostavite na toplom mestu na 14 dana. S vremena na vreme protresite.
- Zatim, tinkturu procedite, dodajte med, limunov sok i promešajte.Uzimajte po 1 kašikicu tri puta dnevno, pre jela.
Tinktura od đumbira veoma je korisna kodprehlada, posebno kod virusnih infekcija. Zahvaljujući tinkturi od đumbira upalni procesi u organizmu brzo nestaju. Ova tinktura je odlično prirodno sredstvo za glavobolju i zubobolju za lečenje upala grla.


Đumbir u kulinarstvu
Njegova oštra, prodorna i pikantna aroma daje specifičan ukus jelima kuhinje, posebno onima pripremljenim u voku. Svež đumbir koristi se u pripremi kako slanih tako i slatkih jela, dajući ljutu, ali i osvežavajuću aromu marinadama, prženim jelima, supama, kariju, žitaricama i svežem povrću. Svakako nov ukus daće plodovima mora, a teškim mesima, poput patke i svinjetine, smanjiće masnoću. Toplu i mirisnu notu daće poširanom voću, kompotima, testima za pripremu kolača i napicima. Sušeni đumbir ne može zameniti svež. Najbolje ga je koristiti u pripremi biskvita, peciva i klasičnog pudinga.